„Част је наша имовина“
 
 

Курсеви за поморце



 
Курсеви за стицање поморачких звања  
 тел: 011/3603-250  
 моб: 062/217-241, Светислав Шошкић  
   
  НОВИ СИМУЛАТОР ЗА ОБУКУ ПОМОРАЦА
 
У Војној академији организују се курсеви за оспособљавање лица која намеравају да се укрцају на трговачке и путничке бродове, на реци и на мору. Курсеве реализују наставници Војне академије са вишегодишњим пловидбеним искуством, као и спољни сарадници - заповедници бродова, капетани дуге пловидбе.
Пре првог укрцаја поморац мора имати овлашћење о поступцима у случају опасности на броду и овлашћење о основној сигурности на броду, као и овлашћење о оспособљености за пружање прве медицинске помоћи.

КАТАЛОГ КУРСЕВА 

Обука помораца сертификована делатност у Војној академији
Обука за стицање овлашћења за поморце (за заинтересоване кандидате из грађанства) изводи се на Војној академији по Међународној конвенцији о стандардима за обуку, издавање уверења и вршења бродске страже помораца – (International convention on standards of training, certification and watchkeeping for seafarers 
- STCW convention 78/95/97/98/06/10)
и Правилнику о овлашћењима о оспособљености чланова посаде поморских бродова трговачке морнарице.
Од почетка организације и извођења обукe за поморце Војна академија непрекидно ради на систему менаџмента квалитетом. За област курсева за обуку помораца успостављен је, документован и примењује се систем менаџмента квалитетом у складу са препорукама стандарда ISO 9001:2015 и STCW Конвенције. 

На основу Одлукe министра одбране инт.бр. 7452-12/14 од 28.04.2015. године и Решења Републичког министарства за грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре број 342-01-00400/2019-06 од 02.09.2019. године, Војна академија добила је све потребне сертификате за реализацију горе наведене обуке.
 
03. октобра 2017, DNV GL је ресертификовао Систем менаџмента Војне академије по стандарду ISO 9001:2015. За делатност „Обука помораца у складу са STCW 78/95/97/98/06/10 Конвенцијом”.

Систем менаџмента квалитетом је оцењен од независног сертификационог тела DET NORSKE VERITAS GERMANISCHER LLOYD и Војној академији је издат сертификат No. 166765-2014-AQ-HRV-RvA дана 10.11.2014. године.
 
Погодности похађања курса у Војној академији
  1. Најповољније цене курсева у земљи и окружењу;
  2. Професионални и искусни кадар. За реализацију наставе ангажовани су врхунски стручњаци на овом пољу, и то наставници из Групе наставника за навигацију и поморство и спољни сарадници, сви заповедници бродова са преко 20 година искуства и преко 10000 наутичких миља!;
  3. Теоријска настава реализује се у Кабинетима навигације и поморства у Војној академији, а пракса на полигону Ушће, полигону противпожарне заштите - ППЗ и базену спортског центра Војне академије. Практична настава курса водитеља јахте реализује се на броду Речне флотиле РР-23 и
  4. Од 2015. године у процес обуке уведен је симулатор командног моста. Који у себи обједињује елементе: ECDIS-a, радара,  погона брода, GMDSS-a. Ово савремено наставно средство кориснику омогућује комплетнију обуку у навигацији и управљању бродом.

Реализована обука поморских курсева по међународним стандардима

На Војној академији у периоду од 24.08 до 28.08.2015. године, реализована је припрема и обука припадника аутономног тима за заштиту бродова, за учешће у међународној операцији EUNAVFOR ATALANTA.
Како припадници тима, до сада нису учествовали у мисијама и задацима на мору, група наставника за речне јединице је добила задатак да их припреми за живот и рад у бродским условима. Поред заштите брода од пирата, њихова обавеза је да се уклопе у нормално функционисање бродске посаде. Познавање бродских распореда, поступака у случају опасности и правила основне сигурности на броду, поступака у случају гашења пожара и продора воде само су део обавеза које их очекују. Здравствена заштита на броду, обука у пружању прве помоћи дављеницима, радње и поступци у случају напуштања брода, средства за заштиту бродоломаца која прописује SOLAS конвенција, нова су знања и вештине које ће понети у операцију и које ће им помоћи да што квалитетније изврше добијене задатке.
Обука је реализована на основу важећег правилника о овлашћењима и оспособљености чланова посаде поморских бродова трговачке морнарице СРЈ и условима за њихово стицање ( СЛ СРЈ бр 67/99 и 71/00) STCW конвенције и IMO модела курсева.
Група наставника за РЈ је активна у сарадњи са ЦМО ЗОК на пољу обука ПВЛ који одлазе у мировне операције и предлаже се наставак сарадње у наредном периоду.

Овлашћења

Војна академија је од Министарства за инфраструктуру /Сектора за водни саобраћај/ добила међународну лиценцу за оспособљавање по следећим овлашћењима:

1. Овлашћење o оспособљености за водитеља јахте (Skipper)

У току је процес реакредитације и припреме осталих курсева по STCW конвенцији. Циљ нам је да у наредном периоду поново отпочнемо са курсевима за:

1. Овлашћење o поступцима у случају опасности на броду и основна сигурност на броду; STCW 78/95 Regulation A-VI/1;
2. Овлашћење o мерама сигурности на путничком броду осим РО-РО бродова (Passenger Ship Safety Certificate; RO-RO is not included) STCW 78/95 Regulation A-VI/3;
3.  Овлашћење o мерама сигурности на РО-РО путничком броду (RO-RO Passenger Ship Safety Certificate ) STCW 78/95 Regulation A-VI/2;
4.  Овлашћење o оспособљености за пружање прве медицинске помоћи. (Medical first aid training) STCW 78/95 Regulation A-VI/2;
5.  Овлашћење o оспособљености за вођење медицинске бриге на броду. (Medical care on board ship) STCW 78/95 Regulation A-VI/4-2;
6.  Овлашћење o оспособљености за управљање гашењем пожара. (Advanced fire fighting) STCW 78/95 Regulation A-VI/3;
7.  Овлашћење о оспособљености за руковање чамцем за спасавање и спасилачким чамцем STCW 78/95 Regulation VI/2-1;
8.  Овлашћења о оспособљености за руковање брзим спасилачким чамцима VI/2-2;
9.  Овлашћења о оспособљености за члана пловидбене страже у машинском одељењу STCW III/4
10.Овлашења о посебној оспособљености за оспособљеног поморца у служби машине (мазач) III/5
11. Овлашћења о оспособљености за члана пловидбене страже STCW II/4
12. Овлашћења о посебној оспособљености за оспособљеног поморца у служби палубе (кормилар) STCW II/5
13. Посебна обука за бродског официра за сигурносну заштиту брода STCW VI/5;
14. Овлашења о посебној оспособљености – подизање нивоа разумевања сигрности на броду STCW VI/6-1;
15. Овлашења о посебној оспособљености – вршење послова који се односе на сигурност брода STCW VI/6-2;
16. Оспособљавање – опажање и уцртавање радарским уређајем и коришћење ARPA уређаја
17. Оспособљавање – коришћење система за електронско приказивање поморских карата и информација ECDIS
 
Војна академија ће омогућити потребну обуку свима који желе да плове бродом или су већ пловили, а нису добили поједина овлашћења. Кандидати се могу оспособити за:
  • појединачна овлашћења и
  • више овлашћења у комбинацији, по потреби кандидата.