„Част је наша имовина“
 
 

Студијски програм Војно ваздухопловство




 
Излазно звање: дипломирани инжењер машинства
Трајање студија: четири године (осам семестара)
Број ЕСПБ: 240

Уверење о акредитацији студијског програма

Структура студијског програма
 
Сврха студијског програма војно ваздухопловство је образовање кадета Војне академије за позив официра рода авијације – пилот авиона или пилот хеликоптера, као и за дипломираног инжењера машинства

Реализацијом овог студијског програма, будући официри рода авијације – пилоти авиона и пилоти хеликоптера се оспособљавају за рад на почетним дужностима - пилот у авијацијском- хеликоптерском одељењу.

Осим за официра рода авијације, овај студијски програм оспособљава кадете и за дипломиране инжењере машинства.

Кадет стиче диплому ако у предвиђеном року испуни све обавезе предвиђене студијским програмом и тако  сакупи 240 ЕСПБ бодова.

Основне академске студије на овом студијском програму трају четири године – осам семестара. Школска година почиње 1. октобра и траје до 30. септембра наредне године. У прве две године школовања преовлађују општеобразовни и теоријско-методолошки предмети, у трећој научно-стручни, док се у трећој и четвртој години наставне групе разликују слушањем и полагањем посебних изборних предмета кроз које кадети, у сарадњи са наставницима, испољавају и показују своје афинитете и оријентације које су се током прве три године студија профилисале кроз теоретске и практичне испите и здравствене провере. Различитости у садржајима изборних предмета омогућује кадетима оспособљавање за један од два модула: пилот авиона или пилот хеликоптера.

Обавезни предмети, као и изборни предмети, дефинисани су на основу доминантних захтева који се јављају током извршавања мисија и задатака рода авијације у Ратном Ваздухопловству и противваздухопловној одбрани (РВ и ПВО).

Организација васпитно-образовног рада се заснива на еластичној и функционалној повезаности савремених облика наставе, ваннаставних активности и самосталног рада кадета. Настава се реализује сопственим наставним кадром, а по потреби и ангажовањем наставног кадра из других високошколских установа Републике Србије. Обавезе кадета на предавањима и вежбама могу садржавати и израду семинарских радова, домаћих и пројектних задатака, графичких радова итд., при чему се свака активност кадета током наставног процеса прати и вреднује према правилима која су усвојена на нивоу Војне Академије. Број освојених бодова је исказан према јединственој методологији и одражава оптерећеност кадета. Сваки предмет носи одређени број ЕСПБ, а целокупне студије се сматрају завршеним када кадет испуни све обавезе прописане студијским програмом и при томе сакупи најмање 240 ЕСПБ.
Поред теоријске и практично-примењене наставе (предавања, вежбе, летење на клипном авиону, односно на хеликоптеру) која се реализује у оквиру одређених предмета, у току школовања реализује се и део посебних практично-примењених облика наставе који представљају интеграцију разноврсних садржаја из више предмета или имају специфичну и посебну намену, као што су: основна војна обука, обука у скијању, обука у управљању моторним возилима, логоровање. На основу резултата селекције на клипном авиону врши се усмеравање кадета за даље оспособљавање на одређеном типу ваздухоплова (авион или хеликоптер).У оквиру студијског програма Војно ваздухопловство обавезна је израда завршног рада који носи 3 ЕСПБ. Теме за завршни рад скадети бирају (од понуђених тема) најкасније до краја седмог семестра, а одбрана радова врши се након положених свих испита предвиђених овим студијским програмом. Теме за завршни рад бирају се из скупа научно – стручних и стручно – апликативних предмета.

Осим дипломе, кадету се издаје и Додатак дипломи који означава компетенције студента за професионалног пилота војног ваздухопловства, као и за диипломираног инжењера машинства.