„Част је наша имовина“
 
 

Катедра војноелектронског инжењерства




Мисија катедре Војноелектронског инжењерства је образовање кадета и студената у области примене електротехничког и рачунарског ннжењерства у средствима наоружања и војне опреме, као и реализација научно-истраживачког рада у области електротехничког и рачунарског инжењерства и вештачке интелигенције ради пројектовања нових и модернизације постојећих средстава наоружања и војне опреме на употреби у Војсци Србије. Катедра Војноелектронског инжењерства се налази у саставу Департмана техничко-технолошких и природно-математичких наука Војне академије. У саставу катедре се издвајају три целине: Група наставника за ракетне системе и системе за управљање ватром, Одсек наставника за радарске системе и електронско ратовање и Група наставника за електротехнику и електронику.
 

НАЧЕЛНИК КАТЕДРЕ
пуковник ванр. проф. др Слободан Симић, дипл.инж. 
контакт: slobodan.simic@va.mod.gov.rs телефон: 011/3603-391
Датум и место рођења: Рођен 24. октобра 1976.године у Крупњу, Република Србија
Образовање: Основне студије: 1995. – 2000., Војнотехничка академија ВЈ, смер Техничка служба КоВ, специјалност Електронски системи, просечна оцена 9.16, дипломирани инжењер електронике
Магистарске студије: 2000 – 2006., Универзитет у Београду, Електротехнички факултет у Београду, магистар електротехничких наука, област телекомуникације. Докторска дисертација: Пројектовање, имплементација и оцена перформанси компресионих радарских филтера на FPGA, 2013., Универзитет у Новом Саду, Факултет техничких наука у Новом Саду, доктор техничких наука из области електротехника и рачунарство. Кретање у служби: Од 2000. до 2003. био је командир вода у класама слушалаца за резервне официре смера ТСл на Војној академији. Од 2003.
до 2006. био је сарадник у групи наставника за област радарске технике у Катедри радарских система, смер ТСл на Војној академији. Од 2006. до 2007. био је сарадник у групи наставника за радарске системе у Катедри електронских борбених система на Војној академији. Од 2007. до 2010. био је сарадник у одсеку за радарске и електронске системе у Катедри војних електронских система на Војној академији. Од 2010. до 2014. био је сарадник у одсеку за радарске системе у Катедри војноелектронског инжењерства на Војној академији. Од 2014. до 2018. био је начелник одсека за радарске системе у Катедри војноелектронског инжењерства на Војној академији. Од 2018. до данас је начелник Катедре војноелектронског инжењерства на Војној академији.

НАСТАВА

Припадници катедре реализују наставу на сва три нивоа академских студија (основне академске студије, мастер академске студије и докторске академске студије) на студијским програмима који се реализују на Војној академији у области електротехничког и рачунарског инжењерства и примене знања из ове области у средствима наоружања и војне опреме на употреби у Војсци Србије. Поред академских студија, припадници катедре изводе наставу и на другим облицима војностручног образовања које се изводе на Војној академији (командноштабно усавршавање, војностручно оспособљавање за резервне официре и др.).

НАСТАВНА СРЕДСТАВА

Током реализације наставе коју реализују припадници Катедре војноелектронског инжењерства користе се модерна опрема за мерење и управљање електричних и неелектричних величина, као и специфична средства наоружања и војне опреме који се налазе на употреби у Војсци Србије. Између осталих издвајају се:
  • радар „Жирафа“,
  • квадрикоптери,
  • даљински управљана беспосадна земаљска платформа,
  • роботски систем управљан програмабилним логичким контролерима,
  • опрема за антенска мерења и микроталасну технику у опсегу до 20 GHz (анализатор мрежних параметара, анализатори и генератори сигнала)
  • лемна станица са додацима,
  • развојнe платформе за дигиталну обраду сигнала, микропроцесорске системе и др.

НАУЧНО-ИСТРАЖИВАЧКИ РАД

Поред наставног процеса, припадници Катедре Војноелектронског инжењерства су укључени и у научно-истраживачки рад кроз пројекте који се финансирају средствима Министарства одбране, а у саставу Лабораторије за војноелектронске системе. Неки од пројеката у којима су припадници катедре узели учешће у претходним годинама су:
  1. Могућност модификације класичних радара увођењем компресије импулса
  2. Лабораторијски модел дидактичког радара
  3. Примена UWB радара у војне и медицинске сврхе
  4. Пројектовање и реализација алгоритама управљања безпосадних земаљских платформи
Посебна пажња у оквиру научно-истраживачког процеса се поклања раду са студентима основних студија, који се укључују у рад и представљају научно-истраживачки подмладак катедре.

Припадници Катедре
РБ ЧИН, ЗВАЊЕ, ИМЕ И ПРЕЗИМЕ КОНТАКТ
1 пуковник, ванр. проф. др Стојадин Манојловић, дипл. инж.  stojadin.manojlovic@va.mod.gov.rs
2  ​пуковник, ванр. проф. др Димитрије Бујаковић, дипл. инж.  dimitrije.bujakovic@va.mod.gov.rs
3  потпуковник, ванр. проф. др Момир Станковић, дипл. инж.   momir.stankovic@va.mod.gov.rs
4  мајор Младен Антонић, дипл. инж.  mladen.antonic@va.mod.gov.rs