Izdavačka delatnost




Vojna akademija svoju izdavačku delatnost planira u okviru Ministarstva odbrane i obavlja u saradnji sa Medija centrom „Odbrana“. Izdavačka delatnost uglavnom obuhvata publikovanje osnovnih i pomoćnih udžbenika za potrebe školovanja i usavršavanja oficira svih rodova i službi Vojske Srbije, kao i naučne monografije nastavnika Vojne akademije.
 
Vojna akademija izdaje naučni časopis Vojnotehnički glasnik.
 
Prvi štampani broj Vojnotehničkog glasnika objavljen je 1. januara 1953. godine, na osnovu Naredbe o formiranju i izlaženju, pov. br. 9 načelnika Generalštaba JNA, od 27. avgusta 1952. godine, kao i Naredbe o formiranju uređivačkog odbora, pov. br. 11. načelnika Generalštaba JNA, od 16. decembra 1952. godine.
 
Programska orijentacija časopisa zasniva se na godišnjoj kategorizaciji časopisa, koju vrši nadležno državno ministarstvo u određenim oblastima, kao i na njegovom indeksiranju u međunarodnim indeksnim bazama.
Časopis obuhvata naučne, odnosno stručne oblasti u okviru obrazovno-naučnog polja prirodno-matematičkih nauka, kao i u okviru obrazovno-naučnog polja tehničko-tehnoloških nauka, a naročito oblasti odbrambenih nauka i tehnologija. Objavljuje teorijska i praktična dostignuća koja doprinose usavršavanju svih pripadnika srpske, regionalne i međunarodne akademske zajednice, a posebno pripadnika vojski i ministarstava odbrane. Publikuje radove sa uravnoteženim izveštavanjem o analitičkim, eksperimentalnim i primenjenim istraživanjima, kao i numeričkim simulacijama, obuhvatajući različite discipline. Objavljeni materijali su visokog kvaliteta i relevantnosti, napisani na način koji ih čini dostupnim širokoj čitalačkoj publici. Svi radovi koji izveštavaju o originalnim teorijskim i/ili praktično orijentisanim istraživanjima ili proširenim verzijama već objavljenih radova sa konferencija su dobrodošli. Radovi za objavljivanje odabiru se dvostruko slepim postupkom recenzije kako bi se osigurala originalnost, relevantnost i čitljivost. Pritom cilj nije samo da se kvalitet objavljenih radova održi visokim već i da se obezbedi pravovremeni, temeljni i uravnoteženi postupak recenzije.

Opširnije smernice za autore dostupne su na stranici Poziv i uputstvo autorima.

Uređivačka politika Vojnotehničkog glasnika zasniva se na preporukama Odbora za etičnost u izdavaštvu (COPE Core Practices) i zajedničkim principima transparentnosti i najbolje prakse u izdavaštvu COPE, DOAJ, OASPA i WAME, kao i na najboljim prihvaćenim praksama u naučnom izdavaštvu. Vojnotehnički glasnik je član COPE (Committee on Publication Ethics) od 2. maja 2018. godine i član OASPA (Open Access Scholarly Publishers Association) od od 27. novembra 2015. godine.
 
Kategorizaciju Vojnotehničkog glasnika utvrđuje Ministarstvo nadležno za naučnoistraživačku delatnost, prema Pravilniku o kategorizaciji i rangiranju naučnih časopisa (Službeni glasnik RS, broj 159/20).
 
Časopis se prati u kontekstu Srpskog citatnog indeksa – SCindeks (baza podataka domaćih naučnih časopisa), Naučno-informacionog sistema Redalyc i Ruskog indeksa naučnog citiranja (RINC). Podvrgnut je stalnom vrednovanju (monitoringu) u zavisnosti od uticajnosti (impakta) u samim bazama.

Časopis izlazi tromesečno.
 
Detaljnije informacije o časopisu, uputstva za autore i arhiva brojeva mogu se pronaći na sajtu časopisa.