10.06.2024
Завршена Међународна школска пловидба
Међународна школска пловидба бродом посебне намене „Козара” успешно окончана 9. јуна упловљењем у Београд, након 957 километара дуге пловидбене руте од Београда до Будимпеште и назад.

Обимне и дуготрајне припреме за пловидбу у коју су били укључени припадници Војне академије и Речне флотиле допринеле су успешности треће Међународне школске пловидбе до престонице Мађарске. Извршењем овог сложеног и захтевног задатка доказана је одлична припремљеност и оспособљеност посаде брода и привремено укрцаних лица за пловидбу изван територијалних вода Републике Србије.
Пристајањем брода у Војни комплекс „Ушће” окончана је обука кадета 146. кадета рода речних јединица на различитим дужностима од кормилара преко командира бродског одреда до официра палубне службе.

Током деветодневне обуке кадети су савладали практичне радње у маневрисању бродом, вођењу терестричке, астрономске и сателитске навигације, као и тактике употребе бродова Речне флотиле. Увежбавани су поступци борбе посаде са пожаром, продором воде, кваровима и резервним кормиларењем. Теме из бродомашинства обухватале су припрему и одржавање у погону дизел-електричне пропулзије, развод електричне енергије, као и принципе рада и карактеристике бродских помоћних машина и уређаја. Кадети су изучавали и прописе о пловидби и борaвку брода у страним лукама, пловидбене ознаке, начине комуникације са другим бродовима и надлежним службама као и систем аутоматске идентификације бродова.
Велики изазов за будуће официре представљали су комплексни метео и навигацијски услови. Висок водостај Дунава и променљиво време уз фреквентан саобраћај нису спречили наше морнаре да задатак изврше у потпуности, на време и безбедно. Велику подршку и помоћ припадницима Војне академије пружила је посада брода и други припадници Речне флотиле.

Поред интезивне обуке, боравак у Будимпешти искоришћен је за посету Српском забавишту, основној школи, гимназији и колегијуму „Никола Тесла”, граду Сентандреји и згради Мађарског парламента. Домаћини су нашу делегацију упознали са историјом и традицијом мађарског народа, али и историјом и културом српског народа на просторима Мађарске. Обиласком Факултета за војне науке и обуку Универзитета јавних служби „Лудовика” и Првог пука за разминирање и речну стражу Мађарске војске употпуњена је и оснажена сарадња сродних институција и јединица две пријатељске државе.
Приликом упловљења и испловљења из лука и пристаништа Новог Сада, Апатина, Дунавфелдвара и Будимпеште, брод „Козара” привукао је велику пажњу знатижељних грађана јер су чланови посаде поздрављали традиционалним „рубним поздравом” и громогласним „УРА”.

На пловидбеном километру 1288 посада брода одала је почаст храбром команданту монитора „Драва“ поручнику бојног брода Александру Берићу и уприличено је предавање о јунаку који је свој живот дао за отаџбину и за брод којим је командовао одбијајући наредбу да брод преда непријатељу.
На крају пловидбе начелник штаба Речне флотиле капетан бојног брода Дарко Стричић нагласио је да је и овак задатак успешно реализован и да су циљеви у потпуности остварени. Одао је признање посади брода на изузетној посвећености у реализацији овог сложеног задатка током пловидбе. Посебно је похвалио кадете Војне академије који су показали завидан ниво знања и спремности да уче и стичу вештине које ће им требати на првим официрским дужностима у Речној флотили.
