„Част је наша имовина“
 
 
20.08.2024

Кадети Војне Академије учествовали на манифестацији „Хвала Степи што се сети“




Кадети Војне академије учествовали су на манифестацији „Хвала Степи што се сети“ и на Церском маршу чиме су допринели обележавању 110. годишњице одигравања Церске битке, битке која је означила и прву савезничку победу у Првом светском рату. У недељу 19. августа, државном церемонијом и маршом обележена је 110. годишњица једне од најважнијих битака у српској војничкој историји. Рани јутарњи часови означили су почетак марша у част славних предака где су су учешће дали и кадети Војне академије са својим старешинама. Кадети су и потомцима у завет извели марш у дужини од 25 километара правцем село Драгиње – село Каоина – село Криваја – село Текериш где је након тога и уприличена државна церемонија обележавања овог великог и за наш народ и државу изузетно значајног јубилеја.
Марш је традиционално 15. пут предузет ка месту где је пре 110 година вођена жестока битка између српске и аустроугарске војске у којој је и извојевана прва савезничка победа у Великом рату чиме су наши преци своје име заувек уткали у славне редове војничке историје. Поред кадета Војне Академије учешће у маршу су дали и грађани из свих крајева наше отаџбине, потомци церских јунака и припадници удружења ратних добровољаца и ветерана.
Церски марш је ове године био посвећен војводи Радомиру Путнику, а учесници су у недељу 18.08.2024. године организовали и пригодан културно-историјски и спортски програм уз припрему војничког пасуља. Умора у овој маршевској колони није било већ само за поштовање церских јунака и проношење славе оних који су под командом војводе а тада генерала Степе Степановића бранили сваки педаљ наше отаџбине пре тачно 110 година.
По окончању марша, у селу Текериш код Лознице, кадети су присуствовали уприличеној државној церемонији обележавања 110. годишњице Церске битке. Церемонију је предводио изасланик председника Републике Србије министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић, а присуствовали су јој делегације Влада Републике Србије и Републике Српске, представници Војске Србије, органи власти локалних самоуправа, представници удружења ратних ветерана, добровољаца и чувара војничких традиција српског народа као и многобројни грађани.

Кадети Војне академије су још једним својим делом показали захвалност прецима, оставили завет потомцима а уједно и испунили обавезу свих нас која се односи на чување традиције и проношење славе славних див-јунака које је наша отаџбина Србија кроз векове давала.
photoФОТО ГАЛЕРИЈА