„Част је наша имовина“
 
 
26.07.2022

Значајни резултати кадета Војне академије у пољу техничко-технолошких наука



Кадети Војне академије, ове године, узели су значајнија учешћа на различитим међунарадоним конференцијама и такмичењима у пољу техничко-технолошких наука.

Прва међу њима је 32. Међународна конференција „CERC 2022“ која је одржана у Букурешту у Румунији у организацији Војнотехничке академије „Ferdinad“. Војна академија је имала седам представника на три панела где су кадети представили пет радова. На панелу „Комуникација и одбрада сигнала“ учествовала је кадеткиња Оливера Радојевић, на панелу „Роботика, аутоматика и електронски системи“ учествовали су кадети Стефан Јанчић, Кристина Живановић, Димитрије Колашинац, Милош Костић и Александра Аксентијевић и на панелу „Информациони системи и сајбер безбедност“ кадети Димитрије Колашинац, Кристина Живановић и Никола Даниловић.
 
Рад кадета Стефана Јанчића „Универзална развојна плочица на бази микрокотролера AVR архитектуре и њена примена“ био је једини награђени рад из Србије. Остали радови наших кадета су похваљени.

На конференцији је учествовало 305 студената са 230 радова из 11 земаља и 29 Универзитета.

Као део тима студената студентске организације Беоавиа машинског факултета, кадет Стефан Јанчић освојио прво место на европском такмичењу „Airbus Sloshing Rocket Workshop 2022“ са ракетом једрилицом. Такмичење је одржано, од 17. до 23. јула, у шпанском граду Тераса. Ракета “Аурора 3” успешно је обавила све задатке у најкраћем времену и тиму обезбедила прво место у генералном пласману и то у конкуренцији 42 тима из целог света.

У првој рунди такмичења, средином јуна, идејно решење „Ауроре 3” је оцењено као једно од три најбоља решења летелице са резервоаром којим се минимизира тзв. „ефекат бућкања“, односно „sloshing“. Одличне оцене одвеле су их директно у финале такмичења, где су им конкуренција били тимови “Ad Astra Forli” из Италије и  “Euroavia” из Загреба.
 
„Аурора 3“ се састоји од тела ракете и крила која јој омогућавају велики долет уз минималну снагу пропулзије према техничким захтевима такмичења. Ракета је погоњена млазом воде и ваздуха под притиском, а задатак је да вертикално узлети, а затим пређе у беспогонски хоризонтални лет системом аутоматске регулације у целом процесу. Током лета ракета у свом телу носи течни терет, а задатак је да се минимализује утицај бућкања, што су ови млади талентовани људи постигли посебно осмишљеним техничким решењем.
 
Поред “Ауроре 3”, чланови Беоавие ове године позитивно су изнедрили са још два пројекта симболичних назива “Феникс” и “Кос”.
 
„Феникс“ је беспилотна теретна летелица с којом су се, такође, доста успешно представили на међународном такмичењу „AIR CARGO CHALLENGE почетком јула у Минхену. Летелица је 96% израђена од композитног материјала, због чега је маса летелице свега 3 килограма. Феникс је летелица на електрични погон, размака крила од 2,5 метра и максималне масе у полетању 7 килограма, а њен основни задатак је да пренесе кесе за трансфузију крви до неприступачних терена.

Прави изазов за тим биће такмичење „NEW FLYING COMPETITION 2022“ крајем септембра у  Хамбургу где ће представити нову VTOL летелицу „Кос“.  Реч је о енергетски ефикасној летелици која узлеће и слеће вертикално, попут хеликоптера, а лети хоризонтално као авион класичне конфигурације “Кос” је потпно композитна летелица на електрични погон за коју је пројектован посебан систем аутопилота што јој омогућава потпуно аутономан лет.

„Кос“ је друга по реду летелица VTOL конфигурације коју су развили ови талентовани студенти. Претходна VTOL летелица „Оса“ направљена је 2020. године, такође за такмичење „New Flying Competition“, када је Беоавиа освојила треће место и то у конкуренцији 50 тимова из целог света. Летелица КОС се тренутно налази у фази израде, а план је да први летови буду направљени почетком августа.