„Част је наша имовина“
 
 
ТекстФотогалерија
18.10.2024

Кадети Војне академије на обележавању годишњице страдања интернираца у Араду




У складу са Државним програмом обележавања годишњица историјских догађаја и ослободилачких ратова Србије, кадети Војне Академије су узели учешће на комеморативним свечаностима поводом обележавања годишњице страдања интернираца у Араду у Републици Румунији која су одржана 17.10.2024. године. Првог дана посете Републици Румунији, 16.10.2024. године, кадети Војне Академије који су били део званичне државне делегације која је присуствовала поменутим комеморативним свечаностима положили су венац и одали почаст пилотима Југословенског краљевског ратног ваздухопловства палим у борби за слободу отаџбине у Априлском рату 1941. године. Њихове сени данас почивају на гробљу у месту Денти где је крај споменика који је подигнут у њихову част одржана државна церемонија одавања почасти.

У оквиру Арадске тврђаве, места на коме је био логор интернирцима у Првом светском рату, дана 17.10.2024. године одржана је комеморативна церемонија на којој су присуствовали државни званичници Републике Србије и Републике Румуније, представници амбасаде Републике Србије у Румунији, припадници многих удружења за неговање борачких традиција Србије и Савеза Срба у Румунији. Кадети су у оквиру централне комеморативне церемоније положили венце на спомен обележје на улазу у Арадску тврђаву потом на спомен обележју подигнутом у част страдалих српских интернираца унутар саме тврђаве и дали учешће у свечаном дефилеу на улазу у Арадску тврђаву. Уследила је државна церемонија на градском гробљу „Поминареа“ у Араду где су такође положени венци и одате државне и војне почасти српским интернирцима страдалим у логору у Араду који је био један од најзлогласнијих у Великом рату.

Делегација је на самом крају овог ходочашћа посетила и Гробље Хероја у Темишвару. Том приликом су кадети Војне Академије положили венце на споменик сахрањеним пилотима Југословенског краљевског ратног ваздухопловства који су своје животе дали отачаству у Априлском рату 1941. године. У част државне делегације чији су део били и кадети Војне Академије уприличен и је пријем у Генералном конзулату Републике Србије у Темишвару.

Државну делегацију Републике Србије предводио је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања господин Немања Старовић, а активно учешће у склопу одавања почасти уз кадете Војне Академије узели су и студенти Криминалистичко-полицијског универзитета.
Кадети су имали прилику да посете и манастир Епархије темишварске СПЦ Свети Ђурађ на путу од Денте ка Темишвару, који је из темеља подигао на месту старог манастира посвећеног Светом Ђоршу, српски деспот Јован Бранковић 1485. године. У Араду је такође, делегација Војне Академије коју су чинили припадници Кадетске бригаде присуствовала пројекцији филма „Голгота и Васкрс Србије 1914-1918“ Станислава Кракова из 1930. године чију је рестаурацију урадила Југословенска кинотека. Догађај је уприличен у организацији Савеза Срба у Румунији. 

Логор Арад био је резервисан за Србе интерниране углавном из Босне и Херцеговине, мушкарце, жене и децу различите старосне доби и социјалног статуса. Логор је почео са радом јула 1914. године и функционисао је до краја Првог светског рата 1918. године. Заточеници су подвргавани тортури, мучењу, изгладњивању, терани су на тежак физички рад а многи су и умирали услед избијања заразних болести. Тачан број заробљених као и умрлих до дана данашњег није утврђен. Претпоставља се да је за четири године рата у овај логор интернирано близу 6 000 Срба а да је укупно кроз логор из целокупне Аустроугарске монархије прошло близу 15 000 српских интернираца као ратни заробљеници из офанзива Централних сила на Србију. Заувек је своје животе на овом страдалничком месту оставило око 4 500 људи.