TekstFotogalerija
10.06.2024

Završena Međunarodna školska plovidba




Međunarodna školska plovidba brodom posebne namene „Kozara” uspešno okončana 9. juna uplovljenjem u Beograd, nakon 957 kilometara duge plovidbene rute od Beograda do Budimpešte i nazad.

Obimne i dugotrajne pripreme za plovidbu u koju su bili uključeni pripadnici Vojne akademije i Rečne flotile doprinele su uspešnosti treće Međunarodne školske plovidbe do prestonice Mađarske. Izvršenjem ovog složenog i zahtevnog zadatka dokazana je odlična pripremljenost i osposobljenost posade broda i privremeno ukrcanih lica za plovidbu izvan teritorijalnih voda Republike Srbije.
 
Pristajanjem broda u Vojni kompleks „Ušće” okončana je obuka kadeta 146. kadeta roda rečnih jedinica na različitim dužnostima od kormilara preko komandira brodskog odreda do oficira palubne službe.

Tokom devetodnevne obuke kadeti su savladali  praktične radnje u manevrisanju brodom, vođenju terestričke, astronomske i satelitske navigacije, kao i taktike upotrebe brodova Rečne flotile. Uvežbavani su postupci borbe posade sa požarom, prodorom vode, kvarovima i rezervnim kormilarenjem. Teme iz brodomašinstva obuhvatale su pripremu i održavanje u pogonu dizel-električne propulzije, razvod električne energije, kao i principe rada i karakteristike brodskih pomoćnih mašina i uređaja. Kadeti su izučavali i propise o plovidbi i boravku broda u stranim lukama, plovidbene oznake, načine komunikacije sa drugim brodovima i nadležnim službama kao i sistem automatske identifikacije brodova.
 
Veliki izazov za buduće oficire predstavljali su kompleksni meteo i navigacijski uslovi. Visok vodostaj Dunava i promenljivo vreme uz frekventan saobraćaj nisu sprečili naše mornare da zadatak izvrše u potpunosti, na vreme i bezbedno. Veliku podršku i pomoć pripadnicima Vojne akademije pružila je posada broda i drugi pripadnici Rečne flotile.

Pored intezivne obuke, boravak u Budimpešti iskorišćen je za posetu Srpskom zabavištu, osnovnoj školi, gimnaziji i kolegijumu „Nikola Tesla”, gradu Sentandreji i zgradi Mađarskog parlamenta. Domaćini su našu delegaciju upoznali sa istorijom i tradicijom mađarskog naroda, ali i istorijom i kulturom srpskog naroda na prostorima Mađarske. Obilaskom Fakulteta za vojne nauke i obuku Univerziteta javnih službi „Ludovika” i Prvog puka za razminiranje i rečnu stražu Mađarske vojske upotpunjena je i osnažena saradnja srodnih institucija i jedinica dve prijateljske države.
 
Prilikom uplovljenja i isplovljenja iz luka i pristaništa Novog Sada, Apatina,  Dunavfeldvara i Budimpešte, brod „Kozara” privukao je veliku pažnju znatiželjnih građana jer su članovi posade pozdravljali tradicionalnim „rubnim pozdravom” i gromoglasnim „URA”.

Na plovidbenom kilometru 1288 posada broda odala je počast hrabrom komandantu monitora „Drava“ poručniku bojnog broda Aleksandru Beriću i upriličeno je predavanje o junaku koji je svoj život dao za otadžbinu i za brod kojim je komandovao odbijajući naredbu da brod preda neprijatelju.
 
Na kraju plovidbe načelnik štaba Rečne flotile kapetan bojnog broda Darko Stričić naglasio je da je i ovak zadatak uspešno realizovan i da su ciljevi u potpunosti ostvareni. Odao je priznanje posadi broda na izuzetnoj posvećenosti u realizaciji ovog složenog zadatka tokom plovidbe. Posebno je pohvalio kadete Vojne akademije koji su pokazali zavidan nivo znanja i spremnosti da uče i stiču veštine koje će im trebati na prvim oficirskim dužnostima u Rečnoj flotili.